Wideodermatoskopia

Wideodermatoskopia

Obszar: całe ciało

Czas badania: 15-40 min

Częstotliwość: 1 co rok

Cena: 300-400 zł

O BADANIU

Badanie wideodermatoskopowe obejmuje całe ciało, natomiast zdjęcia robione są zmianom zakwalifikowanym do usunięcia lub do obserwacji. Badanie jest bezinwazyjne, bezbolesne i trwa w zależności od ilości znamion od 30-40 min. U dzieci – ok 15-20 min. Nie ma przeciwskazań do jego wykonania (może być wykonywane również w trakcie ciąży). Rekomendowane jest wykonywanie badania wideodermatoskopowego co rok, szczególnie u osób z większym narażeniem na wystąpienie choroby nowotworowej skóry.

 

Badanie wideodermatoskopowe stanowi ważny element w diagnostyce znamion barwnikowych i w profilaktyce czerniaka, czyli złośliwego nowotworu skóry.

 

Rak skóry i czerniak to choroby, w przypadku których wczesna diagnoza jest kluczowa dla ich wyleczenia oraz uniknięcia przerzutów (bardzo częstych w przypadku czerniaka). Stąd każde znamię i przebarwienie, które wzbudza nasz niepokój, należy skonsultować z dermatologiem. Jeżeli na Twojej skórze pojawiła się nowa zmiana, istniejące znamię powiększa się lub zmienia kształt lub kolor, to pierwszy sygnał, że należy udać się do dermatologa.

EFEKTY

Wykluczenie niebezpiecznych dla zdrowia zmian skórnych.

PROCEDURA BADANIA

Zanim lekarz przystąpi do badania wideodermatoskopowego, przeprowadza wywiad z pacjentem. Następnie wykonuje badane znamion całego ciała, przykładając do nich głowice wideodermatoskopu. Obraz jest widoczny na monitorze komputera, umożliwia to bardzo dokładną ocenę znamion. W trakcie badania lekarz zaznacza znamiona, które wymagają usunięcia lub kontroli w przyszłości.

 

W trakcie badania lekarz wykonuje zdjęcia, które trafiają do systemu komputerowego. Lekarz może zaznaczyć, które znamiona wymagają obserwacji, a które usunięcia, tworząc w systemie mapę znamion danego pacjenta. Jest także możliwość porównania aktualnych wyników z wcześniejszymi badaniami, co pozwala ocenić, czy zmiana skórna uległa zmianie morfologicznej. Po każdym badaniu generowany jest raport, który wraz z wynikiem badania trafia do pacjenta. Zdjęcia zapisywane są w bezpiecznym systemie elektronicznym do powtórnej analizy i oceny dynamiki wzrostu zmian, co jest podstawą kontroli dermatoskopowej w kolejnych latach.

Warto pamiętać, aby rutynowe badanie wideodermatoskopowe wykonywać na nieopalonej skórze (minimalny okres po opalaniu wynosi 4 tygodnie). Nie powinno się również wykonywać badania na skórze pokrytej samoopalaczem. Oczywiście w razie zauważenia u siebie „podejrzanej” zmiany – nie należy czekać – tylko jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

 

W naszej Klinice badanie jest przeprowadzane przez lekarza. Pracujemy na najnowszym modelu renomowanej niemieckiej firmy FotoFinder, która jest liderem na międzynarodowym rynku sprzętu do wideodermatoskopii. W Klinice z użyciem wideodermatoskopu FotoFinder można wykonać także trichoskopię (badanie skóry głowy i włosów) z wydrukiem TrichoLAB.

Sprzęt marki FotoFinder cechuje się doskonałą jakością obrazu w rozdzielczości FullHD. Opatentowany obiektyw, dzięki zoomowi optycznemu pozwala na stosowanie różnych powiększeń, bez utraty jakości obrazu.

 

ZALETY

Badanie wideodermatoskopowe pozwala na wczesne wykrycie czerniaka, który jest nowotworem złośliwym skóry, charakteryzującym się szybkim tempem rozwoju. Metoda ta pozwala także na długoterminową obserwację znamion, wykrywanie nowych lub zmienionych znamion. Jej wynikiem jest stworzenie indywidualnej „mapy zmian skórnych” barwnikowych i niebarwnikowych.

 

Badanie wideodermatoskopowe znajduje zastosowanie również w diagnostyce nienowotworowych zmian skórnych, np. chorób pasożytniczych, w tym świerzbu, rogowacenia łojotokowego, naczyniaków oraz chorób skóry owłosionej głowy w diagnostyce łysienia (trichoskopia), chorób paznokci oraz bywa przydatne przy diagnostyce innych zapalnych i niezapalnych chorób skóry (inflamoskopia).

WSKAZANIA

Znamiona skórne, brodawki, pieprzyki. Jest to badanie profilaktyczne. Badanie obligatoryjne przed laserowym usuwaniem znamion.

PRZECIWWSKAZANIA

Badanie jest bezinwazyjne i bezbolesne, nie ma żadnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. Wykonywane jest u pacjentów w każdym wieku, a także u kobiet ciężarnych.

USUWANIE ZNAMION

W Klinice istnieje możliwość usunięcia wybranych znamion zarówno metodą chirurgiczną jak i laserową. Wybór metody dokonuje lekarz po uzyskaniu wyniku badania dermatoskopowego. Po resekcji chirurgicznej KAŻDE znamię poddawane jest ocenie histopatologicznej.
Warto pamiętać, że przed usunięciem laserowym jakiejkolwiek zmiany powinna być ona wcześniej zbadana przez lekarza dermatoskopowo.

WYRÓB MEDYCZNY

FotoFinder jest wyrobem medycznym.

W Klinice Derma Solutions to badanie jest wykonywane wyłącznie przez certyfikowanych profesjonalistów (lekarzy).

W przypadku pytań lub wątpliwości napisz lub zadzwoń, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie. 

ZABIEG W KLINICE DERMA SOLUTIONS

W naszej klinice badanie wideodermatoskopowe przeprowadza lekarz dr Agnieszka Kopeć.

CENY BADANIA

  • Wideodermatoskopia – dorosły (oraz dziecko od 12 lat) – 400 zł
  • Wideodermatoskopia dziecka do 12 lat – 300 zł
  • Trichoskopia z wydrukiem TrichoLAB – 300 zł

 

* w cenie badania zawarta jest również cena kontroli po 3 miesiącach (jeśli zaistnieje taka potrzeba).

Umów się na badanie!

Zadbaj o piękną skórę i Twoje zdrowie

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w powyższym formularzu...Czytaj dalej