Jak powstają pajączki naczyniowe na nogach?
Wenulektazje (tak zwane pajączki), czyli zmiany naczyniowe pojawiające się pod postacią sinawoczerwonych żyłek na nogach, to pierwszy objaw niedomagania układu żylnego. Są to śródskórne żyłki o średnicy >0,4 mm <1 mm znajdują się na głębokości 0,6 mm i tworzą siateczki rozszerzonych naczyń krwionośnych. Mimo, iż większość kobiet uważa pajączki za defekt kosmetyczny, rozszerzone naczynka mogą zwiastować schorzenie żył, prowadzące do żylaków.
Przyczyny powstawania pajączków
Istnieją dwie przyczyny odpowiedzialne za powstawanie pajączków. Pierwszym powodem są uwarunkowania genetyczne, na które niestety nie mamy wpływu. Drugim powodem jest nieprawidłowy styl życia. A składa się na niego:
- nieprawidłowa dieta,
- tryb pracy,
- aktywność fizyczna
- czy przyjmowanie leków (m.in. przeciwpadaczkowych lub moczopędnych) zwiększających ryzyko pojawienia się pajączków.
Rodzaje pajączków naczyniowych
Specjaliści wyróżniają dwa rodzaje rozszerzonych naczynek:
- pajączki śródskórne zlokalizowane tuż pod skórą, poszerzone do około 1 milimetra średnicy naczynka włosowate, w kolorze niebieskim lub brunatnoczerwonym,
- siateczka podskórna, czyli żyły siatkowate ulokowane w skórze głębokiej, poszerzone do około 3 milimetrów średnicy, tworzące wyraźną niebieską sieć.
Powstające dopiero pajączki nie są groźne, jednak warto się im przyjrzeć, ponieważ po czasie mogą prowadzić do przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych. Nie stwierdzono, dlaczego skłonność do pojawiania się pajączków u jednych ujawnia się w młodym wieku, a u innych późno lub wcale. Wiadomo jednak, że u osób obciążonych genetycznie stwierdzono w ścianach żył więcej nieelastycznych włókien kolagenowych niż sprężystych.
Pielęgnacja skóry naczynkowej oraz metody redukcji pajączków
Popękane naczynka są bardzo częstym problemem, z którym borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Sposobem na walkę z pojawiającymi się pajączkami (o ile nie są dziedziczone genetycznie) jest zmiana diety, ograniczenie kawy i alkoholu oraz ostrych potraw. Należy także unikać siedzenia ze skrzyżowanymi nogami oraz noszenia wysokich obcasów i zbyt obcisłych spodni.
Kiedy pajączki są już mocno widoczne, najlepszą bronią w walce z nimi jest laser, który jest w stanie usunąć rozszerzone naczynka niemal bezboleśnie. Zabieg wykonywany jest laserem KTP – jedną z najefektywniejszych metod usuwania zmian naczyniowych. Światło lasera penetruje płytko położone naczynia i powoduje mikrowybuch w następstwie, którego dochodzi do trwałego zamknięcia naczynia. Jedna sesja trwa od 15 do 30 minut. Zabiegi są mało inwazyjne, dzięki czemu pacjent bezpośrednio po sesji laserowej może normalnie funkcjonować. Dla uzyskania optymalnych rezultatów zaleca się trzy- lub czterokrotne powtórzenie zabiegu, w zależności od lokalizacji naczynek i nasilenia.