Leczenie bruksizmu

Leczenie bruksizmu

Obszar: twarz

Czas zabiegu: 30 min

Liczba zabiegów: indywidualnie

Cena: od 1000 zł

O ZABIEGU

Bruksizm to zgrzytanie zębami lub mimowolne ich zaciskanie.
Dotyka każdego bez względu na płeć czy wiek. Prawdopodobnie boryka się z tym problemem blisko 20% populacji. Najczęściej ma miejsce podczas snu, choć nieświadome zaciskanie zębów pojawia się u wielu osób także w ciągu dnia.

 

Prowadzi to do nadmiernej aktywności i przerostu mięśni odpowiedzialnych za żucie. Nie zdiagnozowana choroba lub nieleczona może prowadzić do wielu problemów stomatologicznych, a nawet do zmian zwyrodnieniowych i destrukcji w stawach skroniowo- żuchwowych oraz zmian w kręgosłupie szyjnym.

 

Niektóre tylko konsekwencje zdrowotne i estetyczne nieleczonego bruksizmu to: starcie powierzchni zębowych, pękanie szkliwa, rozchwianie zębów, deformacje zgryzu, problemy z dziąsłami, stany zapalne stawów skroniowo-żuchwowych oraz zmienione rysy twarzy przez masywną dolną szczękę.

 

Objawy, jakie możesz zauważyć i powinny Cię zaniepokoić to bóle głowy, także po przebudzeniu, migreny, napięcie mięśni szyi i karku, bóle w obręczy barkowej, bóle kręgosłupa, szumy uszne, „klikanie” w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego, ból czy nadwrażliwość zębów.

Bruksizm jest reakcją kompensacyjną na stres w ponad 80% przypadków, pozostałe przyczyny to dysfunkcje w obrębie zgryzu. Niekiedy, głównie u dzieci może być objawem obecności pasożytów w przewodzie pokarmowym.

 

Schorzenie to należy leczyć kompleksowo i jak najszybciej zanim dojdzie do nieodwracalnych zmian w aparacie żucia i innych groźnych powikłań. Im szybciej zabierzemy się do walki ze zgrzytaniem zębami tym niższe będą koszty leczenia. Bruksizm może prowadzić do poszerzenia dolnej części twarzy – twarz staje się kwadratowa. U mężczyzn jest to wygląd pożądany – męski. Idealna kobieca twarz ma jednak odmienne proporcje odwróconego trójkąta. U kobiet zatem przerost mięśni żwaczy staje się w tym przypadku problemem estetycznym.

 

Zabieg polega na punktowym ostrzyknięciu mięśni żwaczy oraz mięśni skroniowych niewielką ilością toksyny botulinowej, przy użyciu bardzo cienkiej igły. Pozytywne rezultaty zaczynają być odczuwane po około tygodniu od zabiegu.

EFEKTY

Zabieg czasowo niweluje problem bruksizmu – zgrzytania zębami, zaciskania zębów. Zmniejsza bądź likwiduje napięciowe bóle głowy, ból szyi i karku, szumy uszne, klikanie i ból w stawach skroniowo-żuchwowych. Rozluźnia mięśnie aparatu żucia i poprawia warunki zgryzu. Zapobiega dalszemu ścieraniu się zębów, pękaniu szkliwa, postępu zwyrodnienia w stawach skroniowo-żuchwowych i zmianom w obrębie dziąseł.

 

Efekt zabiegu utrzymuje się przez 4-6 miesięcy, po których należy zabieg powtórzyć.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU

Nie potrzeba się specjalnie przygotowywać do zabiegu.

ZALETY

Zabieg bardzo efektywny, dobrze tolerowany, bezbolesny i bezpieczny.
Toksyna bardzo skutecznie niweluje nawyk zaciskania mięśni żwaczy i rozluźnia mięśnie co przynosi natychmiastowy efekt i ulgę dla pacjenta.

PRZEBIEG ZABIEGU I POSTĘPOWANIE PO ZABIEGI

Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz bada pacjenta i kwalifikuje go do zabiegu. Po ocenie warunków anatomicznych botulina aplikowana jest w określone punkty.

 

W trakcie leczenia bruksizmu botoksem zalecana jest konsultacja stomatologiczna i psychologiczna oraz leczenie przyczynowe.
Ze względu na znikomą inwazyjność zabiegu pacjent może powrócić do wykonywania codziennych czynności tuż po zabiegu.

 

W okresie pierwszych 2 tygodni unikajmy spożywania magnezu, witaminy B, które osłabiają działanie botoksu. Ogrzewanie obszaru zabiegowego (sauna, solarium, kąpiele słoneczne zabiegi z wytworzeniem ciepła) na twarzy doprowadzi również do skrócenia działania botoksu. Przez dobę po zabiegu unikamy alkoholu i aktywności fizycznej.

WSKAZANIA

 • Bruksizm – zgrzytanie zębami
 • Nawykowe zaciskanie zębów
 • Ścieranie się powierzchni stycznych zębów, pękanie szkliwa
 • Ból, stany zapalne w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego
 • Mocno rozbudowana dolna część twarzy (kwadratowa)

 

PRZECIWWSKAZANIA

 • Zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona)
 • Nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie)
 • Tydzień przed zabiegiem nie stosować antybiotyków
 • Aktywne infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze w miejscu zabiegu
 • Choroby nowotworowe
 • Choroby zapalne skóry i stany walne w miejscu zabiegu
 • Ciąża i okres karmienia piersią
 • Łuszczyca w fazie zapalnej w miejscu zabiegu
 • Nowotworowe i przednowotworowe zmiany na skórze
 • Przerwanie ciągłości skóry w miejscu wykonywania zabiegu

EFEKTY UBOCZNE

Czasami obserwuje się miejscową bolesność i siniaki ustępujące po kilku godzinach.

WYRÓB MEDYCZNY

Toksyna botulionowa jest wyrobem medycznym.

W Klinice Derma Solutions ten zabieg jest wykonywany wyłącznie przez certyfikowanych profesjonalistów (lekarzy). W przypadku pytań lub wątpliwości napisz lub zadzwoń, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie. Zabieg musi być poprzedzony konsultacją z lekarzem.

Umów się na konsultację!

Zadbaj o zdrowie i świetne samopoczucie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w powyższym formularzu...Czytaj dalej

  SPRAWDŹ CENĘ ZABIEGU