Leczenie nadpotliwości

Leczenie nadpotliwości

Obszar: czoło, pachy, dłonie, stopy

Czas zabiegu: 30-60 min.

Liczba zabiegów: indywidualnie

Cena: od 1600 zł

O ZABIEGU

Pocenie się jako naturalny proces termoregulacyjny organizmu jest jednym z najważniejszych sposobów utraty ciepła przez organizm. Czasem jednak z różnych powodów aktywność gruczołów potowych ulega rozchwianiu, co prowadzi w efekcie do utrzymującej się nadmiernej potliwości, nazywanej hyperhydrosis.

 

Nadpotliwość to dość powszechny problem – dotyczy ok 2 -3 % populacji , częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Z uwagi na to, że nie istnieją fizjologiczne normy ilości wydalanego potu, zwykle rozpoznanie choroby oparte jest na subiektywnym odczuciu człowieka. Osoby z nadmierną potliwością wydzielają pot w ilości znacznie większej, niż jest to potrzebne do kontrolowania temperatury ciała. Utrudnia to wykonywanie codziennych czynności i może być przyczyną kłopotliwych sytuacji w życiu zawodowym lub towarzyskim.

 

Rozróżniamy nadmierną potliwość pierwotną – niezwiązaną z żadną uchwytną przyczyną medyczną oraz wtórną będącą wynikiem różnych chorób przewlekłych takich jak m.in. : choroby endokrynologiczne (cukrzyca, nadczynność tarczycy), choroby nowotworowe, gruźlica, choroby neurologiczne czy zaburzenia psychogenne. Przypuszcza się, że połowę przypadków nadmiernej potliwości powodują predyspozycje genetyczne, lecz trudno to jednomyślnie określić, gdyż dokładne przyczyny nadmiernej potliwości wciąż pozostają do końca nieznane.

 

Obecnie w leczeniu nadpotliwości dłoni, stóp, pach oraz czoła najskuteczniejszą metodą jest podanie toksyny botulinowej – botoksu.

 

Zabieg polega na punktowym ostrzykiwaniu wybranych miejsc niewielką ilością preparatu, przy użyciu bardzo cienkiej igły. Po wstrzyknięciu śródskórnym toksyna botulinowa oddziałuje na gruczoły potowe zmniejszając ilość wytwarzanego potu. Do ostrzykiwania wybiera się oczywiście miejsca o zwiększonej potliwości takie jak: czoło, pachy, dłonie czy stopy. W celu zapewnienia pełnego komfortu pacjentowi przed zabiegiem wykonuje się znieczulenie miejscowe.

EFEKTY

Zabieg czasowo niweluje problem nadmiernej potliwości. Efekt terapeutyczny uzyskany zwykle w ciągu 2 tygodni utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy, a redukcja wydzielania potu wynosi około 80%.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU

 • Usunięcie owłosienia z okolicy pach – dzień przed zabiegiem lub w tym samym dniu.
 • W dniu zabiegu nie stosować żadnych preparatów na okolice zabiegowe.
 • W przypadku stóp – tydzień przed planowaną wizytą należy udać się do kosmetologa na zabieg ścierający zrogowaciały naskórek z podeszew.
 • Następnie w domu należy rozpocząć natłuszczanie i zmiękczanie skóry podeszew (krem z 20-40 % mocznikiem, krem z 40% mocznikiem tylko na najgrubszy naskórek). Dzień przed lub w tym samym dniu 3h przed zabiegiem dobrze jest wykonać u kosmetologa kolejny zabieg ścierający naskórek z podeszew.
 • W przypadku dłoni należy również tydzień wcześniej zmiękczać skórę. Kobiety – kremy z 10% mocznikiem oraz kremy natłuszczających i nawilżające; Mężczyźni – jeśli istnieje problem nadmiernego rogowacenia naskórka na dłoniach najpierw proszę udać się do kosmetologa na mechaniczne złuszczenie go a następnie w domu jak wyżej nawilżanie i natłuszczanie, kremy mogą zawierać wyższe stężenie 20% mocznik.
 • Wszystkie powyższe zabiegi pielęgnacyjne mają spowodować zmniejszenie dolegliwości bólowych podczas zabiegu oraz lepsze możliwości znieczulające kemu.
 • Przygotować czyste ubrania, w przypadku stóp – skarpetki, dłoni – rękawiczki, pach – bluzkę.

ZALETY

Zabieg bardzo efektywny, dobrze tolerowany, bezpieczny. Skuteczność zmniejszenia nadmiernej potliwości występuje praktycznie u każdego.
W przypadku zastosowania botoksu na nadpotliwość czoła pozytywnym skutkiem ubocznym jest działanie przeciwzmarszczkowe w tej okolicy.

PRZEBIEG ZABIEGU I POSTĘPOWANIE PO ZABIEGI

Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz wykonuje próbę Minora, która określa zaawansowanie nadpotliwości oraz obszar, który powinien zostać poddany leczeniu.

 

Test jest całkowicie nieinwazyjny i polega na wybarwieniu skóry jodyną, która pod wpływem kontaktu ze skrobią zabarwia się na kolor czarny – jest to wynik pozytywny, kwalifikujący pacjenta do zabiegu.

 

Przed podaniem leku aplikowane jest znieczulenie miejscowe wobec czego zabieg jest bezbolesny. Polega on na śródskórnym, podawaniu preparatu toksyny botulinowej w problemowy obszar – są to zwykle czoło, pachy, dłonie lub stopy.

 

Postępowanie po zabiegu:

 • Ze względu na znikomą inwazyjność zabiegu powrót do pełni sprawności jest szybki i prosty. Pacjent może powrócić do wykonywania codziennych czynności tuż po zabiegu.
 • Przez dobę po zabiegu unikamy alkoholu.
 • Ciepło (sauna, solarium) oraz witaminy z grupy B i magnez przyspieszają regenerację nerwów – dlatego unikamy ich przez okres kilku tygodni po zabiegu.
 • Aby cieszyć się efektami zabiegu jak najdłużej należy również odłożyć zabiegi na te okolice z wykorzystaniem fal radiowych czy laserów.

WSKAZANIA

 • Nadpotliwość

Efekt zabiegu utrzymuje się przez 6-12 miesięcy, po których należy zabieg powtórzyć.

PRZECIWWSKAZANIA

 • Zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona)
 • Nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie)
 • Stosowanie niektórych leków lub okres do 1 tygodnia od ich odstawienia (głównie antybiotyków)
 • Aktywne infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze w miejscu zabiegu
 • Choroby nowotworowe
 • Choroby zapalne skóry w tym pęcherzowe
 • Ciąża i okres karmienia piersią
 • Łuszczyca w fazie zapalnej w miejscu zabiegu
 • Nowotworowe i przednowotworowe zmiany na skórze
 • Przerwanie ciągłości skóry w miejscu wykonywania zabiegu

EFEKTY UBOCZNE

Czasami obserwuje się miejscową tkliwość, niewielki świąd ustępujący po kilku godzinach. Po zabiegach leczenia nadpotliwości obserwowano też czasem wyrównawcze pocenie innych okolic ciała mijające zwykle po kilku tygodniach.

 

Przy leczeniu nadpotliwości dłoni w kilka dni po zabiegu obserwowano przejściowe osłabienie siły mięśniowej, polegające na niemożności odwiedzenia, zwłaszcza piątego palca, rzadziej kciuka i wykonania silnego uścisku dłoni. Objawy te jednak zupełnie nie przeszkadzały w wykonywaniu codziennych zajęć. Stan taki może okazać się jednak nie do zaakceptowania u osoby wykonującej manualne czynności precyzyjne np. pianisty, chirurga.

WYRÓB MEDYCZNY

Toksyna botulinowa jest wyrobem medycznym.

W Klinice Derma Solutions ten zabieg jest wykonywany wyłącznie przez certyfikowanych profesjonalistów (lekarzy). W przypadku pytań lub wątpliwości napisz lub zadzwoń, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie. Zabieg musi być poprzedzony konsultacją z lekarzem.

Umów się na konsultację!

Zadbaj o piękną skórę i świetne samopoczucie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w powyższym formularzu...Czytaj dalej

  SPRAWDŹ CENĘ ZABIEGU