Obalamy 5 mitów na temat botoksu

MIT 1: Botoks uzależnia

 

Jest to często powtarzany mit. Nie ma żadnych naukowych dowodów na to, aby toksyna botulinowa uzależniała. Stosowana jest ona w wielu dziedzinach medycyny, dlatego jest bardzo dobrze poznana. Jej działanie jest tymczasowe. Zabiegi należy powtarzać tylko po to, aby przedłużyć jej pozytywne i pożądane przez pacjenta działanie. W każdym momencie można zrezygnować z kolejnych zabiegów bez jakichkolwiek negatywnych skutków.

MIT 2: Botoks jest niebezpieczny

 

Toksyna botulinowa to neurotoksyna stosowana w medycynie od lat 70 XXw.
Jest dobrze poznaną substancją wykorzystywaną do leczenia wielu schorzeń w neurologii, stomatologii, okulistyce, chirurgii, ginekologii i medycynie estetycznej. Jednorazowo w trakcie jednego zabiegu medycyny estetycznej dla zaopatrzenia kilku okolic stosuje się dawkę około 50j. Dla porównania w neurologii do leczenia poważnych schorzeń należy zużyć 1000j. Natomiast dawka toksyczna dla człowieka, to dawka powyżej 2500j. Pod okiem doświadczonego lekarza możemy się więc czuć zupełnie bezpiecznie.

MIT 3: Botoks dopiero po 50 roku życia

 

W jakim wieku zastosujemy iniekcje toksyny botulinowej zależy od wielu czynników. Wpływ na to ma m.in. nasza kondycja skóry, wcześniej stosowane zabiegi, a przede wszystkim nasze oczekiwania co do efektów terapii. Toksyna botulinowa najlepiej likwiduje zmarszczki mimiczne u osób młodych w wieku 25-30 lat. Choć zdarza się, że osoby po 40 roku życia będą miały tak dobrą kondycję skóry, że nie będą wymagały rozluźniania mięśni mimicznych. W późniejszym wieku, po 50, aby pozbyć się zmarszczek musimy połączyć terapię botoksem z innymi zabiegami, np. kwasem hialuronowym, pilingami czy laserem CO2.

MIT 4: Po botoksie twarz wygląda nienaturalnie

 

Twarz po iniekcjach botoksu wygląda zdecydowanie na bardziej wypoczętą i łagodniejszą, szczególnie u mężczyzn. Przy uzgodnieniu z lekarzem naszych oczekiwań możemy osiągnąć wymarzony przez nas efekt. Odpowiednio i umiejętnie podany botoks rozluźnia mięśnie, ale nie powoduje efektu sztuczności. Jest to mit, który powstał przez obserwację niektórych celebrytów, którzy nadużywają zabiegów estetycznych.

MIT 5: Efekty widoczne są od razu po zabiegu

Od razu po wyjściu z gabinetu skóra przez kilka minut będzie zaczerwieniona, ale nie zauważymy jeszcze działania botoksu. Dopiero po kilku dniach powoli zacznie się pojawiać rozluźnienie mięśni aż do pełnego efektu po 2 tygodniach. Po tym czasie zgłaszamy się do lekarza na wizytę kontrolną. Zauważalny efekt natychmiastowy uzyskujemy po zabiegu z kwasem hialuronowym czy hydroksyapatytem wapnia.

Opracowała dr Karina Jurgielaniec

Opublikowano 28 stycznia 2021