Co medycyna estetyczna może zaoferować mężczyznom?
Utarło się przekonanie, że dbałość o swoje piękno jest domeną kobiet. To one swoją kobiecością i pięknem zdobywają serca mężczyzn. Ale wiele kobiet czyni to przede wszystkim dla siebie samej, dla swojego dobrego samopoczucia. Oczywistością jest, że zadbanym osobom łatwiej znaleźć pracę, łatwiej ją utrzymać i łatwiej ją wykonywać. Jednocześnie czują się pewniej, są świadomi własnej wartości, gdyż dbałość o siebie wymaga pewnej dyscypliny.
To nie tylko właściwe zabiegi, ale również właściwe odżywianie, właściwa aktywność fizyczna oraz odpowiedni rytm pracy i odpoczynku. Ostatnie lata przynoszą jednak gwałtowny wzrost zainteresowania własnym wyglądem u mężczyzn. Na przykład sprzedaż kosmetyków dla mężczyzn rośnie w tempie około 6% rocznie. Wspomniane wyżej elementy dotyczące pracy, atrakcyjności zawodowej, dobrego samopoczucia są wspólne dla obu płci. Zmieniająca się rola mężczyzn, coraz więcej zawodów wykonywanych w schludnym, ładnym i czystym otoczeniu nakładają również pewien wymóg większej dbałości o siebie samych. Mężczyzna, który nie dba o siebie samego jakże może zadbać o innych? Jak może być dobrym mężem, rodzicem, partnerem, pracodawcą, kierownikiem?
O ile ruch i aktywność fizyczna, a także właściwe odżywianie są znanymi czynnikami dobrego samopoczucia, o tyle korzystanie z zabiegów w specjalistycznych ośrodkach toruje sobie drogę w świadomości mężczyzn. Medycyna estetyczna obejmuje wiele zagadnień dotyczących naszego zewnętrznego wyglądu, ale jest przede wszystkim dyscypliną medycyny i wywodzi się z dogłębnej znajomości anatomii i funkcjonowania ciała ludzkiego.
Co na to medycyna estetyczna?
Medycyna z kolei opiera swoje postępowanie diagnostyczne i lecznicze na faktach (Evidence Based Medicine). Lekarz wykonujący zabiegi upiększające korzysta przede wszystkim z literatury fachowej i specjalistycznych szkoleń. Zwłaszcza, że postęp wiedzy jest ogromny. O ile innym osobom wystarczy powiedzieć, że ze stosowania kremu X jest zadowolonych 100% osób, a potem okazuję się, że tych osób było 10, to dla lekarza nie ma ta informacja żadnej wartości wiążącej. Taka ocena nie spełni rygorów badań statystycznych na podstawie których dowiadujemy się o rzeczywistej skuteczności leku, preparatu czy metody. 10 osób jest zbyt małą liczebnie grupą, aby można było cokolwiek powiedzieć. A jest to często powtarzany błąd w reklamach.
Jest jeszcze jedno, co odróżnia medycynę estetyczną od innych sposobów upiększania. Jest to wiedza o możliwych powikłaniach określonego postępowania i umiejętność oraz możliwości leczenia tych powikłań. Coraz głębsza ingerencja w ciało ludzkie zawsze niesie ze sobą określone ryzyko. Kosmetyczka, która decyduje się na podanie toksyny botulinowej przekracza prawo, ponieważ Botox jest zarejestrowany jako lek i tylko osoby uprawnione mogą lek podawać lub zlecać jego podanie.
Oto niewłaściwie podany Botox może spowodować porażenie mięśni, których nie chcemy porazić i zniekształcenie wyglądu. Podanie preparatu kwasu hialuronowego może wiązać się na przykład z nadmiernym odczynem zapalnym i tylko lekarz może zlecić podanie antybiotyku, nakłuć, zdrenować czy w inny sposób wyleczyć problem. Wie jednocześnie jak tego uniknąć
Medycyna estetyczna, a meżczyźni
Poprawienie estetyki wyglądu ciała to usunięcie lub skorygowanie wszystkiego co w naszym ciele wygląda nieestetycznie. Dla jednych mogą to być głębokie zmarszczki, popękane naczynka, przebarwienia, przerzedzone włosy, dla innych żylaki , podpuchnięte oczy, obecność różnego rodzaju guzków, brodawek, jeszcze dla innych fałdy na brzuchu, boczki.
Co jest nieestetyczne jest wypadkową ogólnych kanonów piękna i elegancji oraz naszego własnego spostrzegania siebie. Dla osób z niskim poczuciem estetyki nawet brudne i za długie paznokcie nie będą czymś godnym uwagi i wysiłku. Ale z drugiej strony jeśli już skrócimy i umyjemy paznokcie to zaczynamy dostrzegać inne niedoskonałości. Poczucie estetyki się zmienia. Czasami potrzebujemy jakiegoś bodźca, którym może być na przykład nowa znajomość, zmiana pracy, uwaga od przyjaciół, rodziny.
Z czym najczęściej zgłaszają się mężczyźni? Najczęściej są to osoby w wieku 25-45 lat.
Mężczyźni się depilują – zwłaszcza na torsie i plecach, brzuchu. Czasami chcą trwałego usunięcia owłosienia w okolicach intymnych wzorem kobiet. W tym nieocenione są różnego rodzaju lasery lub podobne urządzenia jak VPL.
Mężczyźni usuwają różnego rodzaju guzki, narośla. Z wiekiem u człowieka pojawia się ich coraz więcej. Mogą być wynikiem zakażenia wirusowego jak brodawki wirusowe na rękach i stopach, jak kłykciny kończyste zwykle w okolicach odbytu i intymnych części ciała.
Zmiany naskórkowe uszypułowane często umiejscawiają w okolicach pach, szyi i powiek. Podobnie na powiekach spotykamy tak zwane żółtaki – nagromadzenia tłuszczu w formie żółtych grudek na powiekach. Typową przypadłością dla mężczyzn są tak zwane grudki perliste na prąciu występujące czasami w znacznej ilości. Niektórzy usuwają znamiona barwnikowe, które potrafią być bardzo liczne bądź położone w miejscach narażonych na ustawiczne drażnienie albo budzące niepokój zmianą wyglądu. Wszelkie guzki można usunąć chirurgicznie, laserem (metoda często z wyboru) lub metodą krioterapii. Laser pozwala na bardzo szybki zabieg z bardzo dobrym efektem estetycznym zwłaszcza na twarzy i wokół otworów naturalnych.
Mężczyźni nie chcą wyglądać staro. Decydują się na wstrzyknięcia preparatów kwasu hialuronowego lub botoxu by natychmiast poprawić wygląd twarzy. Mniej mają cierpliwości do zabiegów, które trzeba powtórzyć w serii, ale dających długotrwałą poprawę jak peelingi mezoterapia igłowa, Radiesse, Regeneris.
Młodzi mężczyźni nie znoszą pryszczy i blizn potrądzikowych. Na walkę z trądzikiem wyciągamy działa w postaci laserów oraz wszelkiego rodzaju zabiegów oczyszczających, zmniejszających hiperkeratozę, nadmierne wydzielanie łoju i tworzenie zaskórników (peelingi). Uzupełniamy świetnymi preparatami do pielęgnacji domowej zwykle niedostępnymi gdzie indziej (tak zwane kosmeceutyki zawierają znacznie wyższe stężenia substancji czynnych). Blizny potrądzikowe usuwamy laserem.
Mężczyźni nie chcą wyglądać na nadużywających alkoholu oraz na osoby rumieniące się przy byle okazji, dlatego proszą o usunięcie poszerzonych trwale naczyń na twarzy. Czasami poszerzone naczynia wynikają z narażenia na zmienne czynniki atmosferyczne, mają uwarunkowania dziedziczne lub są następstwem chorób jak trądzik różowaty. Jedynym skutecznym sposobem są tutaj specjalne lasery (jak laser KTP i VPL).
Mimo, że według niektórych zapatrywań mężczyzna bez blizn to nie mężczyzna, blizny potrądzikowe, przerosłe blizny pourazowe, po oparzeniach, po operacjach często nie są akceptowane i można je istotnie skorygować lub nawet całkowicie zniwelować. Rewelacją są tutaj zabiegi laserowe i techniki łączone.
Połowa mężczyzn w rok po wykonaniu tatuażu chce jego usunięcia. Zwłaszcza, jeśli ukochana wytatuowana Kasia zmieniła się na Anię. To można najlepiej uczynić wykonując zabiegi specjalnymi dedykowanymi laserami typu Q-switch.
Mężczyźni podobnie jak kobiety cierpią na żylaki kończyn dolnych. W przeciwieństwie do kobiet rzadziej mają małe pajączki, zwykle są to duże niewydolne żylaki. Wymagają zamknięcia w celu poprawy krążenia w kończynie i zapobieżenia powstaniu owrzodzenia oraz powikłaniom wynikającym z tworzenia materiału zatorowego (nagłe zgony z powodu udaru mózgu lub zawału serca). Prostą i skuteczną metodą jest wstrzykiwanie preparatu – zabieg skleroterapii.
Mężczyźni ćwiczą i biegają lecz nie mogą pozbyć się wałeczków na boczkach, fałd na brzuchu, drugiego podbródka. Skutecznie zrobią to zabiegi kawitacji i wstrzykiwania Aqualyxu, wspomagane masażem w podciśnieniu (endermomasaż). Poza aktywnością fizyczną preparaty do diety skutecznie rozwiązują problem.
Mężczyźni w większości nie akceptują utraty włosów. W ostateczności wykonują przeszczepy. W wielu przypadkach skuteczna jest mezoterapia – wstrzykiwanie zespołu witamin, oligoelementów i aminokwasów w skórę owłosioną głowy lub jej regeneracja przy pomocy własnego osocza bogatopłytkowego (Regeneris).
Praca mężczyzn na siłowni i szybki przyrost masy mięśniowej, albo też szybki wzrost w okresie pokwitania czasami skutkuje powstaniem rozstępów na ramionach, udach, plecach. Tu w sukurs przychodzą zabiegi mezoterapii i zabiegi laserem frakcyjnym.
Autorem wpisu jest dr Jarosław Piotr Adamczak