Usuwanie zmian skórnych

Nieefektowne zmiany skórne przyczyniają się do poczucia dyskomfortu na co dzień, które wywołane jest przez widoczne na ciele zgrubienia. Głównie jednak obniżają komfort z uwagi na wypukły kształt i umiejscowienie. Zmiany skórne znajdujące się w pachwinach, na szyi, czy na karku mogą przyczyniać się do otarć przy noszeniu bielizny oraz odzieży, a czasem uniemożliwić noszenie biżuterii.

Jakie zmiany skórne są najczęściej usuwane?

Do najczęściej występujących zmian skórnych, które poddawane są usuwaniu należą:

Tłuszczaki

Jak nazwa wskazuje są zbudowane z tkanki tłuszczowej, co powoduje, że są miękkie w dotyku. Z reguły nie są bolesne – mogą jednak powodować takie skutki w przypadku dużych rozmiarów, gdy delikatnie zaczną uciskać nerwy. Rozrost tłuszczaków jest powolny, przy czym mogą osiągnąć wielkość od kilku do nawet kilkunastu centymetrów średnicy. Z reguły występują u osób po 30. roku życia w okolicach karku, rąk i nóg. Mogą jednak pojawić się też na tułowiu.

Włókniaki

Przyjmują postać pojedynczych guzków o wielkości od 2 mm do 1 cm. Mogą mieć kolor cielisty bądź brunatny, przy czym nie towarzyszą im żadne dodatkowe dolegliwości. Pojawiają się zazwyczaj u osób starszych, częściej u kobiet. Mogą występować na brzuchu, a także w dużych zagięciach oraz na szyi i karku.

Kaszaki 

Jest to zmiana skórna nazywana także cystą naskórkową bądź torbielą łojową. Ma postać łagodnych guzków o charakterze torbieli, wypełnionych masami rogowymi oraz łojowymi z zawartością elementów mieszków włosowych. Z reguły rosną powoli i nie są bolesne.

Jakie są metody usuwania zmian skórnych?

Rozpoznanie koncentruje się na analizie charakterystycznego obrazu klinicznego, co pozwala na postawienie diagnozy i podjęcie decyzji o metodzie usuwania znamion.

  1. Metody konwencjonalne – chirurgiczne wycięcie zmiany

Usuwanie zmian skórnych może odbywać się z wykorzystaniem konwencjonalnych metod leczenia, czyli poprzez wycięcie chirurgiczne. Chirurgiczne usunięcie zmiany w skórze lub w tkance podskórnej jest czasami wskazane z uwagi na wielkości zmiany, umiejscowienie lub konieczność badania histopatologicznego (inne techniki usuwania zmian uniemożliwiają późniejsze badanie histopatologiczne usuniętego materiału).

Zabieg wykonany w znieczuleniu miejscowym pozwala na usunięcie zmiany zgodnie z zasadami chirurgicznymi oraz założenie szwów plastycznych powodujących minimalną widoczność blizny.

  1. Laserowe usunięcie zmiany skórnej (z użyciem lasera CO2)

W przypadku wielu zmian skórnych, brodawek i włókniaków usuwanie może zostać przeprowadzone z wykorzystaniem lasera CO2. Podczas zabiegu energia lasera jest absorbowana przez tkankę, w której dochodzi do odparowania wody oraz zjawiska koagulacji. W ten sposób nie dochodzi do krwawienia. Ponadto laser CO2 nie powoduje uszkodzeń termicznych tkanki wokół zmian i nie powoduje powstawania blizn. Atutem pracy lasera CO2 jest bezkontaktowy jego charakter, a także pełna sterylność pola operacyjnego oraz ograniczenie ryzyka krwawienia. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Przed przystąpieniem do użycia lasera CO2 miejsce zabiegowe zostaje odkażone, a dopiero po tym znieczulone. W przypadku płytkich zmian podanie znieczulenia nie jest konieczne. Właściwa część zabiegu, polegająca na usuwaniu znamienia, trwa od kilku do kilkunastu minut. Jest to uzależnione od wielkości oraz głębokości zmiany. Przez cały czas Pacjent nie odczuwa bólu, może natomiast odczuwać ciepło i delikatne pieczenie.

Derma Solutions zmiana skórna po usunięciu

Jak wygląda proces gojenia po usuwaniu zmian?

Na miejscu zabiegowym pojawia się brązowy strup. Okres jego wygojenia wynosi do 4 tygodni. Przy większych ranach po przeprowadzonym zabiegu zakładany jest opatrunek przepuszczający powietrze, zaś mniejsze zmiany nie wymagają jego zastosowania.

Na szybkość gojenia się ran wpływ ma odpowiednia pielęgnacja. Miejsce zabiegowe należy przemywać delikatnie wodą z mydłem lub dezynfekowanym preparatem spirytusowym. 

Jak postępować po zabiegu?

Po usuwaniu znamion należy dbać o zachowanie higieny miejsca zabiegowego, aby nie narazić obszaru na urazy i zabrudzenia. Przy odsłoniętych miejscach warto zadbać, aby nie narażać ich na intensywne działanie wody (można delikatnie przemywać) ani promieni słonecznych. Nie należy opalać się na słońcu ani w solarium przez okres co najmniej 2 miesięcy, gdyż mogą wystąpić przebarwienia. Optymalnym okresem jest 6 miesięcy. 

Zapraszamy na konsultację, podczas której omówimy Twoje potrzeby i dostosujemy odpowiednią metodę usuwania zmian skórnych. Bezpieczeństwo i zdrowie to nasze priorytety!

Opublikowano 21 stycznia 2024